Hurda Geri Dönüşümü

Blog Yazıları

hurda geri dönüşümü

Hurda Geri Dönüşümü

Atıkların hat safhaya çıktığı şu son zamanlarda hurda geri dönüşümünün önemi daha da artıyor. Atıkların geri dönüştürülmesi gerçekten çok önemli. Çünkü atıklar geri dönüştürülmediğinde çok ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz. Örneğin kâğıt atıkları için çok fazla ağaç kesiliyor, bazı atıklar için sınırlı bir kaynak olan petrol kullanılıyor.  Haliyle siz poşeti geri dönüşüm poşeti yerine çöpe attığınızda kendi geleceğinizden ve paranızdan çalıyorsunuz.  Hurda geri dönüşümü bu konuda hem sizin geleceğinize önem verir hem de doğada daha fazla ağaç kesilmesini ve petrol ihtiyacını sınırlar.

Özbay Geri Dönüşüm olarak, Hatay hurda ticareti konusunda büyük katkılarda bulunuyoruz. Hatay bölgesindeki tüm hurdalarınızı geri dönüştürüyor ve rekabetçi bir fiyat ödüyoruz. Bize verdiğiniz atıklar ile hem para kazanıyor hem de geri dönüşüm sektörüne katkıda bulunuyor hem de doğaya katkı yapıyorsunuz. Sadece bir hamle ile yaptığınız katkıların büyüklüğü ölçülemez bile.

Hurda Geri Dönüşümü Nasıl Olur?

Belirli bir müddet kullanılmış, artık kullanılmayan, atılmış, atık veya çöp olarak nitelendirilen geri dönüştürülebilir maddeler çeşitli makineler aracılığıyla kurutulup ardından hamur ya da çorba kıvamına getirilir ve bu malzemelerden yeni ve temiz ürünler rahatlıkla üretilebilmektedir. Geri dönüşümden elde edilen ürünlerin maliyeti sıfırdan üretilen ürünlere göre çok daha azdır, bu nedenle ekonomiye de katkı sağlar.

Özbay Geri Dönüşüm, geri dönüşümün tüm aşamalarında sizlere yardımcı oluyor, eğer biriktirdiğiniz hurdanız, veya düzenli olarak çıkan bir hurda trafiğiniz varsa, Özbay Geri Dönüşüm, inanılmaz rekabetçi fiyatlarla size yardımcı olacaktır. Bu konuda elimizden geleni yapmakta ısrarlıyız, zira bu konu bizim için çok önemli, siz değerli müşterilerimizi gerçekten çok seviyor ve değer veriyoruz. Sizlerde bizi tercih ederseniz çok müteşekkir oluruz.

Kağıt Hurdalar Nasıl Geri Dönüştürülür

Kâğıt, talaş haline getirilmiş odunun ıslatılıp hamur haline getirilmesi ve yine bu aşamada sanayi sektörünün makine gücünü kullanarak ürünün işlenip bugün kullandığımız kağıt haline dönüştürülmesini sağlar. Aynı şekilde geri dönüştürülmüş kâğıt da bu şartlar altında üretilmektedir. Öncelikle kağıtların hamur haline getirilmesi sağlanır, daha sonra kâğıt haline dönüştürülür, bu aşamada atıkların hijyeni de sağlanmaktadır. Ayrıca geri dönüşüm süreci bittikten sonra, bir ürün olarak da karton, kâğıt gibi ürünler ortaya çıkarılabilir.

Kâğıt hurdaların geri dönüşümü nispeten daha kolaydır ve kâğıt hurdalar daha ucuzdur. Şu an için kâğıt hurdaların kilo fiyatları 80 kuruş ile 2 lira arasında değişmektedir. Fiyatlar hurdanın değerine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı kâğıt hurdalar çok para ederken, bazı kağıt hurdaların pek değeri yoktur, bu yüzden kağıt hurdaların fiyatı aşırı derecede değişkenlik gösterir.

Hurda Geri Dönüşümü Neden Önemlidir

Hurda geri dönüşümünün önemi ciddi anlamda fazladır, sebebi ise hem daha az maliyetle karton, poşet, peçete gibi ürünlerin üretiminin sağlanması, hem de petrol gibi sınırlı kaynakların daha az tüketilmesini sağlaması içindir. Özellikle poşet gibi ürünler için çok ciddi miktarda petrol kullanılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda ülkemiz bu konuda bir önlem aldı ve poşetlerin paralı satımına başladılar. Bu sayede poşet kullanım oranında azalma oldu.

Hurda geri dönüşümünün ekonomik katkısı da çok fazladır. Örnek vermek gerekirse bir kilo kağıt üretebilmenin maliyeti 4-5 lira ise, atıklardan üretilen kağıdın maliyeti çok daha azdır, çünkü kesme biçme ve taşıma gibi insan gücü gerektiren süreçlerden geçmezler, doğrudan makine tarafından üretilir bu nedenle maliyeti çok azdır. Genellikle sıfırdan üretime göre yüzde 30 ila 60 civarında tasarruf sağlanmaktadır.

Hurda geri dönüşümünün bir diğer önemi de çevreye sağlanan faydadır. Hurdacıların birçoğu yerdeki çöp olarak görünen ama aslında para eden bu nesneleri toplayarak hurda fabrika veya atölyelerine götürür para kazanırlar. Bu işten ciddi anlamda para kazanmak mümkündür. İskenderun geri dönüşüm bu konuda son derece önemli bir mekandır. Bu ilçe, geri dönüşüm konusunda son derece gelişmiştir ve İskenderun hurda piyasası, pek çok hurda fiyatını etkileyebilir.

Geri Dönüştürülen Hurdaların Kullanım Alanları

Geri dönüştürülen hurdalar pek çok alanda kullanılabilmektedir. En yaygın kullanılan alanları, poşet, kâğıt, peçete ve pet şişe gibi ürünlerdir. Ayrıca kola şişeleri, peçeteler, tuvalet kağıtları, kağıtlar, defterler, ıslak mendil poşetleri gibi saymakla asla bitmeyecek kadar çok yaygın bir kullanım ağına sahiptir. Muhtemelen bu ürünlerin geri dönüştürülmüş bir kısmını mutlaka kullanıyorsunuzdur. Tam olarak oran veremiyoruz, fakat bu tarz ürünlerin yüzde 5-15 gibi bir kısmı geri dönüştürme ürünlerden oluşmaktadır.

Geri dönüştürülen hurdanız varsa, Özbay Geri Dönüşüm olarak sizlere hizmet verebilir ve bu hurdalarınızı sizlerden satın alabiliriz. Belirli bir limit dahilinde kolaylıkla evinize, işyerinize veya deponuza gelebilir ve geri dönüştürülebilecek atıklarınızı alıp geri dönüşümünü sağlayabiliriz. Bunun için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilir ve Özbay geri dönüşüm olarak bizlerden yardım isteyebiliriz, emin olun bu konuda sizlere büyük yardımlarımız dokunacaktır.

Her Hurda Değerli mi?

Geri dönüştürülme imkânı varsa veya özel bir maddeden imal edilmişse, örneğin altın, gümüş gibi maddeler. Bunlar para edecek olan ürünlerdir. Yani bu saydığımız maddeleri içeriyorsa kesinlikle para edecektir. Fakat hepsinin değeri farklıdır, örneğin alüminyum hurdanın kilosu yaklaşık olarak 25-30 liradır, yani para eden bir hurda türüdür. Bu hurdalar genellikle kola şişelerinde bulunmaktadır. 330ml bir kola şişesi yaklaşık olarak 13 gram ağırlığındadır ve bir kilo toplamanız için yaklaşık olarak 700 adet civarında kola şişesi bulmanız gerekir. Bu da aşağı yukarı bir adet kola şişesinin beş kuruş değerinde olduğu anlamına gelir. Bunun dışında demir hurdası da para eder, bir kilosu yaklaşık olarka 7 liraya satılmaktadır. 10 kilo demir toplarsanız yaklaşık 70 lira eder. Bakır hurdası çok değerlidir, kilosu 100-150 lira arasında değişir. Bunun dışında karton hurdasının ederi yaklaşık olarak 2 TL’dir. Yani günde 100 kilo karton toplayan biri 200 TL para kazanır.

Bu şekilde hurda toplayan ve hurda atölyelerine, hurda depolarına, fabrikalarına geri dönüşüm malzemesi getiren birçok insan bulunmaktadır. Bizlerde bu fiyatlardan sizlere rahatlıkla yardımcı olabiliriz, sadece iletişim kurmanız yeterlidir.

Özbay Geri Dönüşüm olarak elinizdeki hurdaları yüksek fiyattan satın alabiliriz, bunun için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Özbay Geri Dönüşüm olarak sizlerle birlikte olmaktan ve çalışmaktan memnuniyet duymaktayız, umarım bizlerle çalışmaya devam edersiniz. Özbay Geri Dönüşüm sizleri büyük bir saygıyla selamlıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir