Kâğıt ve Plastik Geri Dönüşümü

Blog Yazıları

paper

Kâğıt ve Plastik Geri Dönüşümü

Kâğıt ve plastiklerin geri dönüşümü çok önemlidir. Sebebi ise yeniden kullanılması durumunda daha ekonomik olması ve daha az maliyet sağlamasıdır. Ayrıca kâğıt ve plastiklerin çevreye ve doğaya katkısı da yadsınamayacak kadar fazladır. Bu açıdan kâğıt hurdaların geri dönüştürülmesi mutlaka gereklidir ve şarttır.

Kâğıt ve Plastik Geri Dönüşümleri Nasıl Olur?

Kâğıt ve plastikler oldukça ciddi bir işlemden geçirilerek işlenmektedir. Örneğin, kağıtlar önce hamur haline getiriler sonra bu hamurdan yeni kağıtlar elde edilir. Tüm işlem bu kadar basittir aslında, ancak çoğu insan kağıtlarını çöpe atmayı tercih ederek hem daha fazla ağaç kesilmesine sebebiyet verir hem de ekonomiye olan katkının engellenmesine sebep olur. Geri dönüştürülebilen atıklar hem fabrika sahiplerine hem o fabrikalara atık getiren işçi ve esnaflara kazanç sağlamaktadır.

Plastiklerin geri dönüşümleri genellikle daha zordur ve bu yüzden değerlidirler. Fakat yine de piyasada satılan sıfır plastiklere göre maliyetleri çok daha azdır ve çok daha kolay işlem sağlanmaktadır. Eğer sizlerde kâğıt ve plastiklerinizi Özbay Geri Dönüşüm firmamıza getirirseniz, hem yüksek ücretlerle atıklarınızı bizlere satabilir, hem de aynı şekilde ekonomiye katkıda bulunabilirsiniz. Bunlar için müteşekkir olacağımıza emin olabilirsiniz.

Geri Dönüşümü Olan Kâğıt Atık ve Plastikler Nelerdir?

Hemen her hurda geri dönüştürülebilirdir. Kâğıttan peçeteye, kola kutusundan, demire kadar pek çok şey geri dönüştürülebilir. Plastik hurdaların fiyatları genel olarak kâğıt hurdalara göre fazladır. Örneğin 1 kilo plastik pet şişe hurdası 4-5 lira gibi fiyatlara geri dönüşümünü sağlamaktadır.  Kâğıt atıklar ise, kalitesine göre 1,50 TL ile 4.00 TL civarında geri dönüşümü sağlanıyor. Kaliteli ve geri dönüşümü mümkün bir atık yönetimi için Özbay Geri Dönüşüm firmamıza atıklarınızı verebilirsiniz.

  1. Kâğıt atıklar
  2. Peçete atıkları
  3. Kola kutusu gibi atıklar
  4. Pet şişe atıkları
  5. Poşet gibi atıklar

Geri dönüştürülebilen her kâğıt ve plastik hurdasının kendine göre bir fiyatı ve piyasası bulunmaktadır. Bu fiyat çerçevesinde geri dönüşüm işlemi gerçekleştirilmektedir. Eğer sizlerinde elinde geri dönüştürülebilecek bir atık varsa, fiyat almak için bize başvurabilirsiniz, bu konuda size bilgi verebiliriz. Özbay Geri Dönüşüm olarak atıklarınızı rekabetçi bir rakamdan almakta ve sizlere iyi bir ödeme yapmaktayız, bu konuda İskenderun Hurda piyasasında adımız bulunmakta ve Özbay Geri Dönüşüm olarak iyi işler yaptığımıza inanmaktayız.

Geri Dönüştürülen Kâğıt ve Plastiğin Kullanım Alanları

kağıt geri dönüşümü

Geri dönüştürülebilen kâğıt ve plastiklerinin kullanım alanları çok geniştir. Pek çok alandan kullanım sağlanabilmektedir. Geri dönüştürülebilen kağıtlar genelde ürün kartonları, okul kağıtları, poşetler gibi ürünlerdir. Bu ürünlerin geri dönüşümü en sık yapılan geri dönüşümlerdir ve genelde bu alanlarda kullanılmaktadır. Normal bir kâğıt hurdası hemen hemen her alanda kullanılabilir. Örneğin kartona dönüştürülebilir, pek çok alanda kullanılabilir. Bu nedenle geri dönüştürülebilir hurdaların değerleri ve fiyatları yüksektir.

Özbay Geri Dönüşüm olarak, hatay hurda ticareti konusunda iyi bir noktada yer aldığımıza inanıyor ve geleceğimizi bu alanda daha başarılı bir şekilde İskenderun hurda piyasasında sürdürebileceğinize eminiz. Sizlerde bu alanda hurdalarınızı bize emanet edebilirsiniz. Geri dönüştürülen hurda ve atıkları pek çok alanda başarılı bir şekilde kıllanmaktayız. Kâğıt ve plastik atıkları dönüştürmekte ve muhteşem bir şekilde tasarlamaktayız. Bu atıkları en güzel şekilde ayarlamakta ve düzgün bir şekilde kâğıt veya plastiğe dönüştürülmesini sağlamaktayız, eğer sizlerde kağıt ve plastik atıklarınızı bize vermek, ve karşılığında ücret almak istiyorsanız, sadece iletişim kurmanız yeterli olacaktır. Özbay Geri Dönüşüm olarak sizlere hizmet vermekten gurur duymaktayız.

Kağıt Hurdaları Ne Kadara Geri Dönüştürülüyor?

Kağıt hurdalarını geri dönüştürme karşılığında kilo başına ödeme yapmaktayız. Fiyatlarımız kâğıt cinsine göre değişmektedir. Islak kağıt, kuru kağıt veya başka diğer kağıtların ücretleri farklıdır. Örneğin ıslak kağıtlar yüzde 10-30 civarında daha düşük fiyata geri dönüştürülebilmektedir. Bu açıdan eğer kağıt ve başka atıkları geri dönüştürmek istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka firmamıza gelmeli ve bizden fiyat almalısınız. Kağıt ve atık hurdalarınızı sizlerden en yüksek ücretler karşılığında alıyor ve yine yüksek ücretler karşılığında atıklarınızı tamamen dönüştürmektedir.

Kağıt hurdalar genellikle karton olarak da bilinmektedir. Bildiğiniz gibi bir ürün satın alındığında genellikle kartonla beraber satın alınmaktadır, bu sebepten ötürür kartonların geri dönüştürülmesi ciddi bir para karşılığında olmaktadır. Karton cinsine göre de ücretler değişiyor. Örneğin bazı kartonlar kilosu 1 lira civarına alınırken, bazı kartonların kilo ücretleri 2 lirayı geçebiliyor. Fiyatlar elinizde bulunan karton hurdalarına göre değişmektedir.

Kâğıt hurda sınıfına dahil olan bir diğer hurda ise, peçete hurdalarıdır. Bunlar genellikle yüksek ücretler karşılığında dönüştürülse de istenilen fiyatlar daha yüksektir. Bir de kola kutusu olarak bilinen hurdalar vardır ki, bunların genellikle tanesi beş altı kuruş civarındadır. Aynı şekilde, plastik hurdaların kilosu ise 4-5 lira civarındadır. Şu an için 1 LT kola şişesinden 30 tane toplarsanız yaklaşık olarak 1 kilo ediyor ve değeri 4-5 lira civarında. Yani litrelik kola şişelerinin fiyatı 15-20 kuruş olarak bilinmektedir. 2,5 litrelik yaklaşık 15 adet kola şişesi 1kg etmektedir, bu da her birinin ortalama 30-40 kuruş değerinde olduğu anlamına gelir. Tabi değerli olan hurdaları bulmak ne yazık ki daha zor olmaktadır.

Alüminyum Hurdalar

Alüminyum hurdaların geri dönüşümleri çok değerlidir. Genellikle değerine göre 20-50 TL arası kilogram fiyatları vardır. Özellikle çöpe atılmış aliminyum folyolar birkaç lira edebilmektedir. Kola kutusu olarak da bilinen 330ml kutuların tanesi beş kuruş eder. Eğer bu kutulardan 1000 adet toplarsanız yaklaşık olarak 50 TL gibi bir ücret alıyorsunuz.

Su Plastik Şişe Hurdası

5 litrelik plastik su şişesi yaklaşık olarak 67 gram ağırlığındadır ve kilosu ortalama 5 TL’dir. Yani 5 litrelik hurda ortalama olarak 30 kuruş değerindedir. Günde 100 adet toplarsanız 30 TL, 1000 adet toplayabilirseniz 300 TL para kazanırsınız. Plastik şişe hurdalarının daha küçüğü olan 1.5 litrelik su şişesinin ağırlığı ise yaklaşık 25 gram civarındadır ve tanesi ortalama olarak 10 kuruş eder, eğer günde 1000 adet toplarsanız 100 TL kazanırsınız. Yarım litrelik pet şişe hurdası ise en çok bulunan hurdadır ve değeri yaklaşık olarak 5 kuruş civarındadır. Günde 1000 adet toplarsanız 50 lira kazanırsınız. Özbay Geri Dönüşüm olarak sizlere hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir